Verksamheten bedrivs i Charlottendlas förskola i centrum. Det här blir Luleå kommuns första tvåspråkiga förskola, där barnen och pedagogerna talar minoritesspråken samiska, meänkieli eller finska större delen av dagen. Svenska används som andraspråk. Barnet behöver inte kunna tala minioritetsspråk för att få börja här.
Det har även tagits fram ett nytt koncept - minoritetsbokhyllor. En bokhylla som har som syfte att inspirera i arbetet med förvaltningsspråken för pedagoger och barn i alla Luleå kommuns förskolor och förskoleklasser.
– Det ska synas tydligt att alla Luleås kommunala förskolor har tagit lyra på uppdraget att vara förvaltningskommun i finska, meänkieli och samiska, ett sätt vi gör det på är att montera upp dessa hyllor, berättar Annica Backman, verksamhetschef.
Vill du veta mer om den tvåspråkiga förskolan, kontakta Annica Backman, verksamhetschef förskola, annica.backman@skol.lulea.se