Kom och plocka fröer i Luleå kommuns sommarblomsrabatter

Efter fjolårets succé vill Luleå kommuns parkavdelning även i år bjuda in dig som vill komma och plocka fröer från kommunens planteringar. Idén kommer från ett medborgarförslag och givetvis vill Luleå kommun hjälpa till att öka odlingsintresset och sprida odlarglädje. Den andra och tredje september finns personal på plats för att svara på frågor och ge råd.

Del av rabatten i Hermelinsparken med mörkröda, vinröda och gula toner.

Under onsdag och torsdag finns personal på plats i Stadsparken och Hermelinsparken som kan hjälpa till och berätta vad man ska tänka på när man samlar in frön.

Sommaren börjar lida mot sitt slut och sommarblommorna börjar gå i frö. Det innebär att det snart är dags att avveckla Luleås planteringar. Innan dess är du välkommen att komma och plocka fröer för din egen odling.

– Genom att dela fröer vill vi bidra till mer odlarglädje och fler blommande miljöer i vår kommun, säger enhetschef för parken Annika Keisu Lampinen

Vi finns på plats; onsdag och torsdag

Under onsdag den 2 och torsdag den 3 september, mellan klockan 12.30 och 14.30 finns personal från kommunens parkavdelning på plats på Hermelinssparken och i Stadsparken för att hjälpa till och svara på frågor och ge tips om hur man bäst plockar fröer och sparar dem under året.

Ett tips är att ta med kaffefilter, papperspåse eller liknande för att samla fröerna i. De suger upp fukt och gör det lättare för frökapslarna att torka.

Så här hittar du till parkerna:

I Luleå kommuns kommunkarta hittar du alla parker i Luleå kommun Länk till annan webbplats.

Här är lite att tänka på:

  • Ingen spade! Det är inte tillåtet att gräva upp växter - de vill parken ha kvar till nästa säsongs planteringar.
  • Om blommorna inte kommit så långt att de satt mogna frön är tipset att klippa av en stängel och sätta i en vas hemma tills de mognat.
  • Det går bra att plocka frön även utanför de tider då personal finns på plats. De är där för att svara på allehanda frågor.
  • Ja, det går bra att plocka fröer i andra parker
Blommor i stadsparken i vitt, grönt och limegrönt

Det är enbart frökapslar som får plockas. Många blommor är perenner och ska stå kvar till nästa sommar. Blommor från Stadsparken

Blommor i Hermelinsparken

DELA VIA SOCIALA MEDIER

Text och bild: Anita Sundberg

Logotyp