Thomas Hansson är långt ifrån ny i Luleå kommuns skolorganisation. Under sina sex år på Resurscentrum har han arbetat med verksamhetens olika delar och tidigare har han också erfarenhet som rektor och av arbete på övergripande nivå. När tjänsten som grundskolechef blev aktuell såg han en möjlighet att använda hela den samlade erfarenheten i ett och samma uppdrag.
Han beskriver rollen som ett naturligt nästa steg.
– Alla mina tidigare erfarenheter sammanstrålar i den här tjänsten. Det känns väldigt roligt att få jobba i en organisation där det finns så mycket kompetens samlad. Det som lockar är att få göra skillnad. Grundskolan är ännu närmare barnen och eleverna och i händelsernas centrum för deras utbildning, Det handlar i grunden om att skapa så goda förutsättningar som möjligt för eleverna att lära och utvecklas, säger Thomas Hansson.
Samtidigt är det Luleås framtid som är den stora drivkraften.
– Hur gör vi det här för Luleå, för staden och för de unga? Skolan berör så otroligt många människor och är så viktig för Luleås framtid.
Vill göra skillnad
För honom handlar skolans uppdrag därför om betydligt mer än betyg och provresultat. Eleverna ska få kunskaper, men också utvecklas som människor och samhällsmedborgare.
– En elev ska inte bara lämna skolan med kunskaper. Eleven ska också känna: ”Jag kan lära mig. Jag hör hemma här. Jag har möjlighet att påverka min framtid.”
När Thomas Hansson beskriver sin syn på skolans utveckling återkommer han till lärarnas centrala roll. Samtidigt betonar han att ansvaret för en bra skola är gemensamt. Lärare, skolledare, elevhälsa, huvudman, vårdnadshavare och andra samhällsaktörer behöver bidra på olika sätt.
En viktig uppgift för huvudmannen blir därför att skapa goda förutsättningar för skolans professioner att fokusera på kärnuppdraget.
– Allt börjar i klassrummet. Vår uppgift är att skapa så goda förutsättningar som möjligt för lärare och skolledare att ägna kraft åt det som gör störst skillnad – att planera, genomföra, följa upp och utveckla undervisningen.
Trygghet och studiero
Trygghet och studiero är centrala delar i det arbetet. Här är den mobilfria skolan ett konkret exempel, något som från 1 augusti även gäller på nationell nivå.
– Vi införde mobilförbud på de kommunala grundskolorna höstterminen 2024 för att skapa bättre studiero, trygghet och fokus på lärandet. Uppföljningar har bland annat visat att rektorer sett förbättrad trygghet och färre kränkningsärenden kopplade till mobiltelefoner, säger Thomas Hansson
En annan viktig fråga för Thomas Hansson är likvärdighet, men konstaterar att det inte betyder att alla elever eller skolor ska göra exakt på samma sätt. Luleås skolor har olika förutsättningar och eleverna har olika behov. Därför behöver det finnas utrymme för professionen att hitta lösningar som fungerar lokalt, samtidigt som målen och ansvaret är gemensamma.
– Vi ska ha höga förväntningar på alla elever, men vi ska inte förvänta oss att alla behöver samma väg, samma tid eller samma stöd för att nå fram. Vi ska pröva för att lösa verkliga problem och ta reda på om förändringen ger bättre förutsättningar för eleverna.


