Internationella besökare ger Luleå högt betyg – stärkt position som vinterdestination

En ny utvärdering bland internationella besökare som rest till Luleå under vintersäsongen 2026 visar mycket hög nöjdhet och en stark vilja att rekommendera destinationen vidare. Undersökningen bygger på 122 svar och genomfördes på boendeanläggningar och flygplats.

Isbanan ger Luleå högt betyg bland besökare från Europa.
Foto: Ida Lundh

– Det är en begränsad undersökning, men vi är jätteglada för det höga omdöme de internationella besökarna har gett Luleå. Många är nöjda och vill gärna komma tillbaka och det känns jätteroligt, säger Helena Holmgren, destinationsutvecklare Visit Luleå vid Näringslivskontoret Luleå kommun.

– Det ger oss också underlag för vad vi kan förbättra så att besökarna ska få en ännu bättre vistelse i Luleå, genom exempelvis tydlig skyltning på engelska och tillgänglighet inom kollektivtrafiken.
– Undersökningen är liten men ger ändå en fingervisning. Vi har riktat in oss på två anläggningar och även pratat med resenärer på flygplatsen.

Camilla Bondareva, enhetschef Visit Luleå:
– Vi har haft ett gott samarbete med elever från Hotell- och turismprogrammet samt med Kompetenslotsen vid Arbetsmarknadsförvaltningen för att genomföra undersökningen på Luleå Airport och på boendeanläggningarna. På flera hotell har gäster haft möjlighet att via en QR-kod svara på en enkät om sin vistelse.

Camilla Bondareva, enhetschef på Visit Luleå, och destinationsutvecklaren Helena Holmgren gläds åt ett genomsnittsbetyg på 8,81 av 10 i kundnöjdhet. Foto: Alexandra Nyman

Hög kundnöjdhet – och inkomster till näringslivet

På frågan "I vilken utsträckning skulle du rekommendera familj/vänner att besöka Luleå på en skala från 1–10?" ger besökarna Luleå ett genomsnittsbetyg på 8,81 av 10. Det motsvarar ett Net Promoter Score (NPS)* på 58, vilket klassas som mycket starkt och indikerar hög kundnöjdhet samt tydlig ambassadörsvilja bland besökarna.

– Det är extra glädjande att se att majoriteten av internationella besökare väljer att stanna en längre tid i Luleå, säger Camilla Bondareva, enhetschef på Visit Luleå vid Näringslivskontoret i Luleå kommun. – 93 av 122 uppgav att de besökt staden mellan 3–7 dagar. 22 personer svarade att de stannar mellan en och två veckor i stöten. Det tyder på att Luleå upplevs som en destination med innehåll som räcker flera dagar, och veckor. Det skapar ökade intäkter för det lokala näringslivet och stärker förutsättningarna för att utveckla ett hållbart, året-runt-baserat besöksmål.

Välplanerade och professionellt genomförda aktivitete och ett vänligt och tryggt bemötande från guider som lokalbefolkning är något som besölkarna lyfter. Foto: Fredrik Broman

Naturupplevelser i fokus

Det som besökarna oftast lyfter fram som höjdpunkter är Luleås vinter- och naturupplevelser. Bland de mest återkommande nämns:

  • den frusna havsisen och vinterlandskapet
  • norrsken
  • hundspann, snöskoter och snöskovandring
  • isfiske och isbana
  • Gammelstad kyrkstad

Många beskriver upplevelsen med ord som ”magisk”, ”vacker” och ”unik”.

Vänligt och tryggt bemötande

Besökarna lyfter även fram:

  • välplanerade och professionellt genomförda aktiviteter
  • ett vänligt och tryggt bemötande från guider och lokalbefolkning
  • god kvalitet på både boende och mat

Luleå beskrivs som en ren, trygg och avkopplande plats, där lugnet och närheten till naturen uppskattas särskilt.

Charlotta Nilsson, destinationschef på First Camp Arcus i Luleå, säger:
– De internationella gästerna har varit otroligt viktiga för oss, inte minst under vår första riktiga vintersäsong. De har bidragit till en härlig dynamik och nästan lite drömmig känsla på anläggningen. På många sätt känns det som att vi har varit med och satt Luleå ytterligare på kartan som vinterdestination. För oss har det lett till både ökad beläggning och möjlighet att utveckla vårt erbjudande mot en ännu mer upplevelsebaserad turism.

"Platsen upplevs som äkta och unik", berättar Charlotta Nilsson, destinationschef på First Camp Arcus i Luleå

”Oförglömlig vistelse”

Kommentarer från gästerna bekräftar bilden:
– Vi får väldigt mycket positiv feedback, framför allt kring helhetsupplevelsen. Kombinationen av norrsken, skoter, natur och lugn beskrivs av många som helt unik. Det genuina lyfts ofta fram – att platsen upplevs som äkta och inte exploaterad, berättar Charlotta Nilsson. Även restaurangen får mycket beröm. Flera gäster uttrycker positiv överraskning över både kvaliteten och den lokala prägeln på maten. De internationella besökare som bott på First Camp har haft en bred geografisk spridning från Frankrike till Tyskland, Nederländerna, Italien, Storbritannien och Spanien.

Utvärderingen visar att Luleås vinterprofil är mycket stark internationellt. Flera besökare beskriver vistelsen som oförglömlig, och många uttrycker en tydlig vilja att återvända – inte minst för att uppleva staden även under andra årstider, som sommar och höst.

– Det är också vanligt att gäster beskriver vistelsen som en ”once in a lifetime”-upplevelse och redan planerar att återvända, gärna under en annan årstid – precis som undersökningen visar. Vädret har stundtals varit en stor utmaning för oss som arbetar här, men för gästerna har det i stället upplevts som exotiskt, fortsätter Charlotta Nilsson.

Lugnet och närheten till naturen uppskattas särskilt av de internationella gästerna. Foto: Per Bergbom, Lule-Bild.

Viktiga insikter för fortsatt destinationsutveckling

– Att resenärer kan tänka sig komma tillbaka och några till och med redan bokar nästa års resa bekräftar att Luleå står starkt i konkurrensen som internationell vinterdestination, vilket är bra för det fortsatta arbetet med att utveckla tillgängligheten till Luleå.
– Det här är ett första steg. Framöver vill vi bredda undersökningen och även fånga besökare under sommar- och höstsäsongen, för att bygga ett ännu starkare kunskapsunderlag för Luleås fortsatta utveckling, säger Camilla Bondareva avslutningsvis.

 

FAKTA

* NPS är ett verktyg, ett nyckeltal, som mäter och kvantifierar kundlojaliteten på ett begripligt och effektivt sätt.

Om undersökningen:

  • Antal svarande: 122
  • Period: Vintersäsongen 2026
  • Besökare: Nästan uteslutande internationella gäster
  • Insamlingsplatser: Luleå Airport, hotell i centrum samt boendeanläggningar

DELA VIA SOCIALA MEDIER

Text Alexandra Nyman

Logotyp