Gerd prisas för sitt arbete – ”Jag vill att eleverna ska tro på sig själva”

I maj tilldelades Gerd Rutfors ett stipendium för sitt föredömliga arbete med barn, elever och studerande. Efter 42 år som lärare är det fortfarande samma sak som driver henne – att få elever att tro på sig själva. För henne handlar undervisning om trygghet, motivation och om att ge varje elev mod att lyckas.

Gerd Rutfors står i ett trapphus med fönster bakom

Gerd Rutfors tilldelades årets stipendium för gymnasieskolan av arbetsmarknads- och utbildningsnämnden.

När Gerd fick beskedet att hon tilldelats ett stipendium för sitt arbete inom skolan var den första känslan förvåning.

– Det finns ju så många andra som är så duktiga, tänkte jag. Det var en väldigt fin motivering. Jag blev både glad och rörd.

Gerd har undervisat i matematik på gymnasiet i Luleå sedan år 1999. Men hennes syn på undervisning handlar om betydligt mer än siffror och formler. För henne är relationerna till eleverna grunden för allt lärande.

– Jag vill att eleverna ska känna sig trygga och motiverade. Att de ska vilja komma till klassrummet och känna att det är trevligt och att de behöver den här lektionen.

Det är också därför hon redan vid första lektionen med en ny klass arbetar målmedvetet för att lära sig allas namn.

– Jag vill att de ska känna sig sedda och att jag bryr mig om dem från första dagen.

Under sina 42 år som lärare har Gerd arbetat på både gymnasiet, komvux och olika program med varierande elevgrupper. Under Kunskapslyftet i slutet av 1990-talet undervisade hon vuxna studerande. Där mötte hon människor med starka negativa erfarenheter av matematik.

– Jag har alltid älskat matematik och förstod inte att matematikångest kunde vara så stark. Men när de berättade om sina erfarenheter blev jag väldigt intresserad av frågan.

Det ledde till vidare studier i specialpedagogik och matematiksvårigheter. Sedan dess har hon arbetat aktivt med att stärka elevernas självförtroende och motverka den rädsla som många känner inför ämnet.

– Många bestämmer sig redan innan ett prov för att det kommer att gå dåligt. Där försöker jag hjälpa dem att tänka annorlunda.

Som tidigare ledare inom idrotten har Gerd tagit med sig mycket av idrottens mentala träning in i klassrummet.

– Ingen går ut på en match och hoppas att förlora. På samma sätt behöver eleverna tro på att de kan lyckas i skolan.

Hon återkommer ofta till vikten av elevens egen insats.

– Jag brukar säga att 80 till 85 procent av det man lyckas med kommer från den egna kraften. Vi lärare kan hjälpa till, men det är eleverna själva som gör jobbet.

Den filosofin har satt avtryck hos många elever. Ett uttryck som numera blivit Gerds eget kommer från några av dem.

– De sa till mig att man inte ska säga ”ha en trevlig helg”, utan ”gör en trevlig helg”. För det är vi själva som påverkar hur den blir, så jag lär mig av eleverna också.

Själv lyfter hon fram tryggheten som den viktigaste förutsättningen för lärande.

– Det ska vara arbetsro i klassrummet. Eleverna ska våga ställa frågor och känna att det är okej att inte förstå direkt

Hon arbetar också aktivt för att bygga gemenskap mellan eleverna genom diskussioner, gruppuppgifter och inslag som line dance, rörelseövningar och mönsterövningar. Syftet är inte bara att skapa variation i undervisningen utan också att eleverna ska samarbeta, ha roligt tillsammans och bli mer bekväma med varandra.

–När eleverna känner sig trygga med varandra vågar de också visa vad de inte förstår och att de förstår. Trivseln och trygghet i klassen, genererar både bättre mående och studieresultat.

Gerd sitter vid ett bord i biblioteket

Gerd Rutfors tycker att mentorskapet är viktigt och att relationer är a och o.

Trots över fyra decennier i yrket är det fortfarande mötet med eleverna som får henne att vilja fortsätta.

– Det är eleverna som gjort att jag stannat kvar. Jag har haft förmånen att få arbeta med fantastiska ungdomar genom åren. Jag har aldrig ångrat mitt yrkesval.

När hon får frågan om vad som är det bästa med att vara lärare kommer svaret snabbt.

– Relationerna och den kontakt man får med eleverna. Att få möta varje elev och se dom växa i matematik och som människa är en av det finaste med att vara lärare.

Stipendiet ser hon inte bara som ett erkännande av hennes egen insats, utan också som ett resultat av alla människor hon arbetat tillsammans med.

– Jag har haft fantastiska kollegor genom åren, och de är också delaktiga i den här motiveringen. När man jobbar tillsammans får man bättre resultat.

Efter 42 år i klassrummet är drivkraften fortfarande densamma: att hjälpa elever att upptäcka att de kan mer än de själva tror.

– Jag vill att de ska tro på sig själva, förstå att de klarar av saker och att de ska lyckas utifrån sina egna förutsättningar.

Motivering

  • År efter år gör Gerd ett föredömligt arbete i skolan – ett arbete som inte alltid syns utåt, men som uppskattas stort av eleverna och har stor betydelse för deras vardag och utveckling. Med stort hjärta, gedigen kunskap och yrkesskicklighet får hon elever att tro på sig själva och sin egen förmåga, inte minst i matematik, ett ämne som många elever upplever som utmanande. Genom sitt engagemang skapar Gerd trygghet, motivation och långsiktigt lärande. Hon håller en hög kvalitet i undervisningen och visar hur mycket en erfaren och hängiven lärare betyder för skolans verksamhet. Gerd är en ovärderlig tillgång i det dagliga arbetet.

DELA VIA SOCIALA MEDIER

Text och foto: Marie Larsson

Logotyp