Succé för Sommar på Södra hamnplan

Sommaren lider mot sitt slut och konceptet "Sommar på Södra hamnplan" har stängt för säsongen. Trots corona och lite ostadigt väder i juli var det en lyckad sommer, summerar projektledaren Iida Larsson.

Under nio veckor har Iida Larsson projektledare för konceptet, tillsammans med Klara Åkerlund-Löwenborg och kommunens feriearbetande ungdomar, hälsat besökare välkomna. Sommar på Södra hamnplan har varit en mötesplats dit alla varit välkomna.

Aktiviteterna har avlöst varandra och de har erbjudit allt från sport, träning, kajakuthyrning, musik, sagostund och pyssel. Platsen har fyllts av dagliga aktiviteter och tillfälliga gäster från Ung Scen Norr, Explore Luleå, Leos lekland, Tjejjouren, Gycklargruppen Phire och Luleå klätterklubb för att nämna några.

Iida Larsson och Klara Åkerlund-Löwenborg har jobbat på Södra hamnplan i sommar.

Hur har sommaren varit?

– Jag tycker det har varit en jättebra sommar på Södra hamnplan. Vid fint väder har det varit fullt med folk, övervägande barnfamiljer och ungdomar men också många äldre.

Ni har haft en del inplanerade aktiviteter, hur har de varit?

– Käpphästtillvekningen var nog en av de mest lyckade. Barnen fick göra sin egen käpphäst, prova hästen på en bana och sedan ta hem den. Och vattenkriget var väldigt populärt, vattenballongerna tog snabbt slut och då blev det vattenkrig med hinkar istället. Barnen var supernöjda och personalen väldigt blöta.

Det har funnits olika matalternativ på Södra hamnplan, ni ansvarade för caféverksamheten?

– Ja, den gick till och med lite för bra ibland, glassen tog slut några gånger. Det var ganska svårt med beställningar i och med att vår plats är så väderberoende och man inte kan förutse hur många som kommer.

Coronasituationen gjorde att ni fick tänka om och anpassa er verksamhet. Hur har det fungerat?

– Jag tycker att besökarna har varit bra på att hålla avstånd och tog sitt personliga ansvar. Våra anpassningar fungerade fint. Vi var ju tvungna att bland annat ta bort lite sittplatser så man inte skulle sitta för tätt. Det fick vi lite kritik för men när vi förklarade anledningen till detta så förstod besökarna.

Återser vi konceptet nästa sommar?

– Ja absolut, vi håller på att utvärdera sommaren nu. Vi har fått in många bra synpunkter och förslag som vi tar med oss och ser om vi kan förverkliga till nästa år. Allt från korv i caféet till olika ideér på nya aktiviteter. Det blir något att se fram emot.

Tack för i år!

DELA VIA SOCIALA MEDIER

Text: Malin Holmqvist

Foto: Luleå kommun

Logotyp