I den nya sporthallen på Hertsön går arbetet stadigt framåt. Nu är taket isolerat och värmen är på plats i den stora hallen.
– Taket är isolerat och vi har börjat rita ut väggarna. Utvändigt är takfötterna på plats och invändigt pågår installationer, säger projektledaren Jonas Nilsson när han visar runt i lokalerna.
Den stora hallen ska kunna delas in i tre baskethallar med hjälp av ridåväggar. Uppvärmningen sker via ventilation och element i taket.
– Vi har dessutom solceller på taket, som är vinklat i söderläge.
Modern teknik
I korridoren byggs åtta omklädningsrum, som just nu är under uppförande.
– Hallen har en trästomme med ett fackverk av massivt trä, något som är bra för miljö och brandskydd.
Liksom övriga lokaler i de nya byggnaderna utrustas sporthallen med hörselslingor samt trådlösa högtalare och mikrofoner.
Enligt tidsplanen ska sporthallen stå klar att tas i bruk i november.
– Tidsplanen har sedan förut tidigarelagts med ett år och vi håller jämn takt med planerna. Just nu ligger fokus på skolan och biblioteket, som ska vara klara för besiktning redan i mars. Sedan går arbetet med sporthallen vidare med full fart.
Läs mer om arbetet med Hertsöskolan – byggprojektet går framåt, en modern mötesplats tar form - Vårt Luleå Länk till annan webbplats.
