Säkerhet och beredskap: Så jobbar socialförvaltningen

Hur förbereder sig Luleå kommuns verksamheter inför en eventuell kris? Ulrika Rönngren, säkerhets- och beredskapssamordnare inom socialförvaltningen, finns på plats under Totalförsvarsdagen.

– Vårt uppdrag är att säkerställa att människor som är beroende av våra insatser får mat, vatten, värme och omsorg även i en kris, säger Ulrika Rönngren.

Den 30 maj går Totalförsvarsdagen av stapeln på Södra hamnplan i Luleå. Luleå kommun arrangerar dagen i samarbete med ett antal aktörer, med syfte att stärka medborgarnas kunskap om säkerhet och beredskap – och visa vad man som individ kan göra för att förbereda sig inför en kris. Läs mer om Totalförsvarsdagen på www.lulea.se/totalforsvarsdagen.

Spritkök, frystorkad mat samt vatten är bland det viktigaste att ha förberett till en krissituation som varar lite lägre tid, här visat av Ulrika Rönngren.

Grunden i socialförvaltningens arbete med säkerhet och beredskap är att varje verksamhet regelbundet genomför risk- och sårbarhetsanalyser. Där identifieras vad verksamheten är beroende av för att fungera, exempelvis el, vatten, värme, matleveranser, personal, lokaler, transporter och kommunikation. Utifrån analyserna tas planer fram för hur verksamheten ska kunna fortsätta fungera även om något av detta slutar fungera.

– Det här arbetet leder fram till det som kallas kontinuitetsplanering. Det är våra samlade planer för hur vi kan hålla verksamheten i gång under svåra förhållanden och minska konsekvenserna av en kris, säger Ulrika Rönngren.

Ansvaret under en kris ligger i första hand nära verksamheten. Respektive enhetschef ansvarar för den dagliga beredskapen, med stöd av verksamhetschefer och i slutändan socialdirektören. Beredskapsmateriel som vatten, mat och annan nödvändig utrustning kommer att fördelas till verksamheterna och följas upp regelbundet.

En viktig del av beredskapen handlar också om att kunna arbeta även om digitala system slås ut. Därför behöver vissa uppgifter finnas i analog form. Man ska inte underskatta verktygen papper och penna.

Socialförvaltingen har preppade lådor förvarade i skyddsrum och redo att användas under en kris.


Fokus på dem som behöver stödet mest

Socialförvaltningens beredskap omfattar alla som har kontakt med förvaltningen. Det gäller personer som bor i kommunens särskilda boendeformer, personer som får stöd i ordinärt boende genom hemtjänst eller hemsjukvård samt personer som är beroende av ekonomiskt stöd från kommunen.

För dem som bor i särskilda boenden ansvarar kommunen fullt ut för grundläggande behov även vid en kris.

– Vi kommer inte att lämna någon utan stöd. Samtidigt måste våra resurser räcka till så många som möjligt, vilket gör att eget ansvar och förberedelser är väldigt viktiga, säger Ulrika Rönngren.

Ett arbete som utvecklas över tid

Kris- och beredskapsplaner inom socialförvaltningen aktiveras stegvis, beroende på hur allvarlig situationen är. Ett kortare avbrott kan ofta hanteras lokalt, medan längre eller mer omfattande störningar kräver större insatser. Arbetet utvecklas kontinuerligt genom uppföljningar, utbildningar och övningar – både inom socialförvaltningen och tillsammans med andra delar av kommunen.

– Säkerhet och beredskap handlar i grunden om att ta ansvar tillsammans. Kommunen, medarbetare, invånare och anhöriga är alla en del av lösningen, säger Ulrika Rönngren.

Så kan du stärka din egen beredskap

För att samhällets gemensamma resurser ska räcka till dem som behöver dem mest är det viktigt att så många som möjligt kan klara sig själva en tid.

Du som invånare rekommenderas att ha:

  • Dricksvatten för minst sju dagar (cirka 3–5 liter per person och dygn)
  • Mat som klarar rumstemperatur
  • Möjlighet att hålla värme (filtar, extra kläder)
  • Ficklampa och extra batterier
  • Möjlighet att få information även utan el och internet (till exempel batteri- eller vevradio)
  • Laddade powerbanks
  • Eventuella läkemedel och hjälpmedel

Ju bättre förberedd du är, desto bättre kan samhällets stöd riktas till dem som inte har möjlighet att ordna detta själva.

Vill du veta mer?

Myndigheten för civilt försvar (MCF) har samlad och aktuell information om hemberedskap:


DELA VIA SOCIALA MEDIER

Text & Foto: Bo Henry Pettersson

Logotyp